Kërko në këtë faqe

Cilët janë faktorët predispozues për shfaqjen e migrenës?

Faktorët predispozues për shfaqjen e migrenës janë: 

-Shqetësimi, 
-Nervoza e madhe, 
-Lodhja, 
-Pagjumësia, 
-Hipoglikemia (ulja e sheqerit në gjak),
-Marrja e ushqimeve që përmbajnë aminet vazoaktive (yndyrërat e rënda, çokollatat, portokajtë, djathi i freskët etj.). 
-Konsumi i alkoolit .

Kategoritë

Aborti Adenoma Adrenalina Agjentët infektivë Agnozioni Agravacioni Agregimi trombocitar Akromegalia Aktina Akupunktura Albumina Alergologjia Alfa fetoproteina Alicina Alkooli Aminat vazoaktive Amniocenteza Analgjezia Anamneza Anatoksina Anatomia e njeriut Anatomia patologjike Anestezia Anesteziologjia Anketë Anoreksia Antidiarretikët Antiepileptikët Antigjenet Antigjeni Antitrupat Antroponoza Arteriet Astma bronkiale Astma kardiake Auskultacioni Autoimuniteti Autoliza Bakteriet Bananja dhe shëndeti Barnat Basis cranii Biokimia Biokimia Klinike Biologjia Calculosis vesicae felleae Calvaria Centromera Chlamydiasis urogenitalis Cholelithiasis Citologjia Citrobacter Çokollata Colica hepatica Colica renalis Condyloma acuminatum Çrregullimet e gjumit Dardha dhe shëndeti Decursus morbi Delecioni Depresioni Derma Dermatologjia Dermatoma Dështimi Desmozomet Determinantat antigjenike Dhembja e barkut Dhimbja Diabeti Diagnoza Diagnoza diferenciale Diarrea akute Diarrea kronike Diarreja Difuzioni Difuzioni i thjeshtë Difuzioni pasiv Digiti hippocratici Diminuacioni Dioksidi i karbonit Disfunksioni seksual Disimulacioni Domatja Duhani Ekologjia Ekskretimi Ekzocitoza Elefantiaza Elementet korpuskulare Embolia Embolia e mushkërive Embolia pulmonale Embriologjia Emergjenca Endocitoza Endokrinologjia Endoskopia Enët e gjakut Enzimet Enzimet autogjene Epiderma Epilepsia Epitopet Eritrocitet Eshtrat Estrogjeni Ethet Etiologjia Evolucioni i sëmundjes Ex juvantibus Fagocitoza Fakte nga mjekësia Faktorët etiologjik të sëmundjes Fakulteti i Mjekësisë Farmakologjia Fasulja dhe shëndeti Favusi Fazat e sëmundjes Fëmija Femra Femuri Fenotipi Fertiliteti Fibrina Filtrimi Fizika Fiziologjia e njeriut Fiziologjia patologjike Flokët Frakturat Frymëmarrja Frytnimi i asistuar Fshikëza e tëmthit Fshikëza urinare Gamaglobulina Gamaglobulinat Gastroenterologjia Gishtat e hipokratit Gjakderdhja Gjakderdhja arteriale Gjakderdhja kapilare Gjakderdhja venoze Gjaku Gjenetika Gjenomi Gjeografia Gjinekologjia Gjiri Gjuha Gjuha dhe letërsia shqipe Gjuhë Angleze Gjumi Glikokaliksi Glukagoni Glukoza Glukoza në urinë Grejfruti dhe shëndeti Gripi Hani domate dhe mbroni prostatën Haptenet Hematologjia Hemorroidet Hemostaza Heparina Herpes simplex genitalis Hiperalgjezia Hiperglikemia Hiperkeratoza Hipoalgjezia Hipoderma Hipofiza Hipoglikemia Histologjia Historia Homeostaza Hormonet Hospitalizimi Hudhra Hudhra dhe shëndeti Humbja e oreksit Hunda I porsalinduri I porsalinduri me kohë I porsalinduri para kohe I porsalinduri pas kohe Imuniteti specifik aktiv Imunizimi Imunogjenet Imunoglobulinat Imunologjia Indet Infarkti i miokardit Infeksionet Inkontinenca urinare Insomnia Inspeksioni Institucioni shëndetësor Instrumentet mikrokirurgjikale Insuficienca kardiake Insuficienca kongjestive e zemrës Insulina Intramuskular Intravenoz Jeta Junksionet Junksionet hermetike Kafka Kaliumi Kaliumi dhe zemra Kalkuloza e fshikëzës së tëmthit Kanceri Kanceri dhe shkallët e tij Kanceri i gjirit Kanceri i lukthit Kanceri i qafës së mitrës Kanceri i stomakut Kapsllëku Karakteristikat e tumoreve beninje dhe malinje Karakteristikat kryesore të sëmundjes Karbohidratet Kardiologjia Këshilla Këshilla për largimin e zbokthit nga flokët tuaj Këshilla për pacientët me grip Këshilla për pacientët me shtypje të ulët gjakut Kimia Kirurgët Kirurgjia Kirurgjia abdominale Kirurgjia endoskopike Kirurgjia vaskulare Kirurgu Klebsiella Klebsiella dhe Citrobacter Klizmat Klonet limfocitare Koka Kokëdhimbja Kolesteroli Kolika hepatike Kolika renale Komplementi Komplikimet mjekësore Koncepte nga ndihma e parë Kraniofaringeoma Kraniumi cerebral Kraniumi visceral Kromozomet Kuize Kuriozitete Larva Migrans Latanti Lëkura Lëndimet Lëngu intersticial Lëngu ndërqelizor Libidoja e zvogëluar Licencimi Likopeni Limfoma Hodgkin Limfoma Non Hodgkin Limfomat Lindja Lipidet Lodhja Logopedia Lukthi Makromolekulat Marramendja Mashkulli Mbarësimi Mbarimi i sëmundjes Mbijetesa Mbipesha Medicina Medikamentet Mekanizmi feedback negativ Mekanizmi feedback pozitiv Mekanizmi feedforward Mëlçia Membrana qelizore Meningiomat Menopauza Menstruacionet Mënyra e fillimit të sëmundjes Metabolizmi Metodat e ekzaminimit objektiv Metodat plotësuese të ekzaminimit Metodologjia e punës shkencore Migrena Mikrobiologjia Mikroskopi Mikrovilet Miologjia Mitra Mjekësi Sociale Mjekësia Mjekësia ekzakte Mjekësia empirike Mjekësia Interne Mjekësia praktike Mjekësia teorike Mjekimi Mjekimi kauzal Mjekimi kirurgjik Mjekimi medikamentoz Mjekimi simptomatik Molekula Molla Molla dhe shëndeti Monoksidi i karbonit Morfologjia Mortaliteti Mortinataliteti Mosha Mushkëritë Nataliteti Ndihma e parë Në dhe të huaj Nefrologjia Neonatologjia Neonatus maturus Neonatus postmaturus Neonatus praetemporarius Nervoza Neurokirurgjia Neurologjia Nikotina Njeriu Obstetrika Oftalmologjia Oksigjeni Oksitocina Omega 3 Onkologjia Operacionet Operacioni Organizmi Ortopedia Os Coxae Osmoza Osteoartriti Osteologjia Osteoporoza Pacienti Pagjumësia Pahidermia Palpacioni Palpitacionet Pankreasi Pap testi Parandalimi Parandalimi i hemorroideve Paratopet Pasqyra klinike Patogjeneza Patognomonia Patologjia Pediatria Pediculosis Pediculosis capitis Pediculosis corporis Pemphigus Vulgaris Penisi Percepcioni Përfitimet shëndetësore nga Kosi apo Jogurti Peristaltika Periudha perinatale Periudha postneonatale Perkusioni Personeli mjekësor Peshku Peshku dhe zemra Plejotropia Portokalli dhe shëndeti Postime të rekomanduara Presioni i gjakut Preventiva Profesionisti shëndetësor Prognoza e sëmundjes Prolaktina Prolaktinoma Propedeutika Prostata Proteinat Proteinat membranore Psikiatria Psikoterapia Pulmologjia Pyetsorë Pyetsorë për Duhanin Qafa Qafa e mitrës Qafa e uterusit Qarkullimi i gjakut Qeliza Qeliza vezë Qelizat Qelizat fagocitare Qelizat nervore Qelja e kokës Radikalet e lira Radioterapia Rahitisi Reaksionet imunologjike Reaksionet kimike Rehabilitimi mjekësor Reumatologjia Riprodhimi qelizor Scabies crustosa Scabies norvegica Boecklii Scabiesi Seminare Semiologjia Sëmundja Sëmundja autoimune Sëmundja Cushing Sëmundje akute Sëmundje kronike Sëmundjet Sëmundjet infektive Sëmundjet malinje Sëmundjet malinje si problem socialo-mjekësor Sëmundjet sipas kohëzgjatjes Serumi Serumi heterolog Serumi homolog Shëndetësi Shëndeti Shenjat Sheqeri Shkolla ime Shkrime Shqetësimi Shqisa e nuhatjes Shqisa e shijimit Shtatzënësia Shtypja e gjakut Simptomat Simulacioni Sindroma Sinkopa Sinkopa kardiake Sistematika Sistemi endokrin Sistemi imun Sistemi riprodhues Sistemi riprodhues i mashkullit Sklerotizimi Specifiteti Spermatozoidet Spot-diagnoza Sterilizimi Sterilizimi artificial Stomaku Stresi Subkutan Surgery Taksonomia Te Moshuarit Sot Tensioni arterial Terapia fizikale Terminologji Testi i Papanikolaut Testikujt Trajtimi Trakti gastrointestinal Trakti urinar Translatimi Transplantimi Transporti aktiv Transporti membranor Transporti vezikular Trichomoniasis Trombocitet Tromboza Trupi Truri Trysnia atmosferike Tumoret Tumoret beninje Tumoret malinje Uji Ulja e sheqerit në gjak Urgjenca Urina Urologjia Ushqimet bimore Ushqimet shtazore Ushqimi Ushqimi enteral Vagina Vaksinat Vdekja Vdekja fetale Vdekshmëria e latantëve Vdekshmëria maternale Vdekshmëria neonatale Vdekshmëria perinatale Vdekshmëria postneonatale Venat Venerologjia Veprimtaria shëndetësore Veset e fituara të zemrës Veshkat Vezoret Video Viruset Vitamina D Vjellja Walter Cannon Yndyrnat Zbokthi Zemra Zhvillimi psikomotorik i fëmijës Zorra e verbër Zorra qorre