Kërko në këtë faqe

Në dhe të huaj


Këtë e kam shkru duke u bazu në fjalët e mërgimatarëve.Jam munu me përshtat sado pak me ngjarjet që ju ndodhin atyre duke e imagjinuar vetin si një person që jeton në mërgim dhe përballet me jetën që është atje.Shumica e vargjeve janë të shkruara në dialektin gegë.Shpresoj që t'ju pëlqej.Besoj që ja vlen me lexu.Në dhe të huaj
Pjesa e parë 

Jetë e ron kur je larg venit tan
Mërzitesh shumë t’doket që veni huj po t’han
Prej familjes ngat nuk e ki kërkan
Munohesh po shpirtin prej trupit sun e dan
Sun e gjan qetsinë që dikur e ke pas
Tenton me hek mërzinë po nuk ki gjasë
Do me plas po s’munesh se menon ma larg
Mërzinë që e ki do me shkru me qit n’varg
Jeta t’ngreh zhag n’çdo hap t’saj
Prej mërzisë ja nisi gurbetin e shaj
Sun pe gjaj qetsinë sun pe heki mërzinë
Tjert m’kshyrin çuditshëm po hallin s’ma dinë
Kamt e mia sun rrinë ecin n’çdo ven
Familja e veni jem n’çdo hap n’men um bjen
N’asni ven tjetër t’botës s’paska si veni jot
N’zemër koke i zbrazt a n’gjepa plot


Pjesa e dytë

Kushtet e mira boll po mërzija dej n’skej
Tu menu për Kosovë rahat sun po flej
Nuk rrej nëse tham se prej zorit jam ka rri
Masi atje s’po ka punë po duhet me punu n’dhe t’zi
Po punoj hiq pa nalë po pak po mledhi pare
Se jeta e shtrejt gati po punoj veq sa për idare
Pom vjen keq që kaniher s’po kam pare familjes mi qu
S’po di qysh mi rrejt po duhet mi thane s’jam tu punu
Punë e ron punë që veç shqiptart e bojn
S’po marr vesh sen veq baunshtell pi thojn
Nuk t’lojn as 10 minuta me pushu s’ki qka bon
Pa nalë duhet me punu se tjetër punë sun gjon
Masi ta kryn punën nisesh për banesë
Ksaj si thojnë ndryshe pos zor-jetesë
Dikur menon e thu ‘’ Kosovë kur ki me ndryshu’’
Se u bo kohë e gjatë venin e huj te ndërtu

Kategoritë

Adenoma Adrenalina Agjentët infektivë Agnozioni Agravacioni Agregimi trombocitar Akromegalia Aktina Alergologjia Alfa fetoproteina Alicina Alkooli Aminat vazoaktive Amniocenteza Analgjezia Anamneza Anatoksina Anatomia e njeriut Anatomia patologjike Anestezia Anesteziologjia Anketë Anoreksia Antiepileptikët Antigjeni Antitrupat Antroponoza Arteriet Astma bronkiale Astma kardiake Auskultacioni Autoimuniteti Bakteriet Bananja dhe shëndeti Barnat Basis cranii Biokimia Biokimia Klinike Biologjia Calculosis vesicae felleae Calvaria Centromera Chlamydiasis urogenitalis Cholelithiasis Citologjia Citrobacter Çokollata Colica hepatica Colica renalis Condyloma acuminatum Çrregullimet e gjumit Dardha dhe shëndeti Decursus morbi Delecioni Depresioni Derma Dermatologjia Dermatoma Desmozomet Determinantat antigjenike Dhembja e barkut Dhimbja Diabeti Diagnoza Diagnoza diferenciale Diarreja Difuzioni Difuzioni i thjeshtë Difuzioni pasiv Digiti hippocratici Diminuacioni Dioksidi i karbonit Disfunksioni seksual Disimulacioni Domatja Duhani Ekologjia Ekskretimi Ekzocitoza Elefantiaza Embolia Embolia e mushkërive Embolia pulmonale Embriologjia Emergjenca Endocitoza Endokrinologjia Endoskopia Enët e gjakut Epiderma Epilepsia Epitopet Eritrocitet Eshtrat Estrogjeni Ethet Etiologjia Evolucioni i sëmundjes Ex juvantibus Fagocitoza Fakte nga mjekësia Faktorët etiologjik të sëmundjes Fakulteti i Mjekësisë Farmakologjia Fasulja dhe shëndeti Favusi Fazat e sëmundjes Fëmija Femuri Fenotipi Fertiliteti Filtrimi Fizika Fiziologjia e njeriut Fiziologjia patologjike Flokët Frakturat Frymëmarrja Fshikëza e tëmthit Gastroenterologjia Gishtat e hipokratit Gjakderdhja Gjakderdhja arteriale Gjakderdhja kapilare Gjakderdhja venoze Gjaku Gjenetika Gjenomi Gjeografia Gjinekologjia Gjiri Gjuha Gjuha dhe letërsia shqipe Gjuhë Angleze Gjumi Glikokaliksi Glukagoni Glukoza Glukoza në urinë Grejfruti dhe shëndeti Gripi Hani domate dhe mbroni prostatën Haptenet Hematologjia Hemorroidet Hemostaza Heparina Herpes simplex genitalis Hiperalgjezia Hiperglikemia Hiperkeratoza Hipoalgjezia Hipoderma Hipofiza Hipoglikemia Histologjia Historia Homeostaza Hormonet Hospitalizimi Hudhra Hudhra dhe shëndeti Humbja e oreksit Hunda I porsalinduri I porsalinduri me kohë I porsalinduri para kohe I porsalinduri pas kohe Imunogjenet Imunoglobulinat Imunologjia Indet Infarkti i miokardit Infeksionet Inkontinenca urinare Insomnia Inspeksioni Instrumentet mikrokirurgjikale Insuficienca kardiake Insuficienca kongjestive e zemrës Insulina Jeta Junksionet Junksionet hermetike Kafka Kaliumi Kaliumi dhe zemra Kalkuloza e fshikëzës së tëmthit Kanceri Kanceri dhe shkallët e tij Kanceri i gjirit Kanceri i lukthit Kanceri i qafës së mitrës Kanceri i stomakut Kapsllëku Karakteristikat e tumoreve beninje dhe malinje Karakteristikat kryesore të sëmundjes Karbohidratet Kardiologjia Këshilla Këshilla për largimin e zbokthit nga flokët tuaj Këshilla për pacientët me grip Këshilla për pacientët me shtypje të ulët gjakut Kimia Kirurgjia Kirurgjia abdominale Kirurgjia endoskopike Kirurgjia vaskulare Kirurgu Klebsiella Klebsiella dhe Citrobacter Klizmat Klonet limfocitare Koka Kokëdhimbja Kolesteroli Kolika hepatike Kolika renale Komplementi Komplikimet mjekësore Koncepte nga ndihma e parë Kraniofaringeoma Kraniumi cerebral Kraniumi visceral Kromozomet Kuize Kuriozitete Larva Migrans Latanti Lëkura Lëngu intersticial Lëngu ndërqelizor Libidoja e zvogëluar Likopeni Limfoma Hodgkin Limfoma Non Hodgkin Limfomat Lipidet Lodhja Logopedia Lukthi Makromolekulat Marramendja Mbarimi i sëmundjes Mbijetesa Mbipesha Medicina Mekanizmi feedback negativ Mekanizmi feedback pozitiv Mekanizmi feedforward Mëlçia Membrana qelizore Meningiomat Menopauza Menstruacionet Mënyra e fillimit të sëmundjes Metabolizmi Metodat e ekzaminimit objektiv Metodat plotësuese të ekzaminimit Metodologjia e punës shkencore Migrena Mikrobiologjia Mikroskopi Mikrovilet Miologjia Mitra Mjekësi Sociale Mjekësia Mjekësia ekzakte Mjekësia empirike Mjekësia Interne Mjekësia praktike Mjekësia teorike Mjekimi Mjekimi kauzal Mjekimi kirurgjik Mjekimi medikamentoz Mjekimi simptomatik Molekula Molla Molla dhe shëndeti Monoksidi i karbonit Morfologjia Mortaliteti Mortinataliteti Mosha Mushkëritë Nataliteti Ndihma e parë Në dhe të huaj Nefrologjia Neonatologjia Neonatus maturus Neonatus postmaturus Neonatus praetemporarius Nervoza Neurokirurgjia Neurologjia Nikotina Njeriu Obstetrika Oftalmologjia Oksigjeni Oksitocina Omega 3 Onkologjia Organizmi Ortopedia Os Coxae Osmoza Osteoartriti Osteologjia Osteoporoza Pagjumësia Pahidermia Palpacioni Palpitacionet Pankreasi Pap testi Parandalimi Parandalimi i hemorroideve Paratopet Pasqyra klinike Patogjeneza Patognomonia Patologjia Pediatria Pediculosis Pediculosis capitis Pediculosis corporis Pemphigus Vulgaris Percepcioni Përfitimet shëndetësore nga Kosi apo Jogurti Periudha perinatale Periudha postneonatale Perkusioni Peshku Peshku dhe zemra Plejotropia Portokalli dhe shëndeti Postime të rekomanduara Presioni i gjakut Preventiva Prognoza e sëmundjes Prolaktina Prolaktinoma Propedeutika Proteinat Proteinat membranore Psikiatria Psikoterapia Pulmologjia Pyetsorë Pyetsorë për Duhanin Qafa Qafa e mitrës Qafa e uterusit Qarkullimi i gjakut Qeliza Qeliza vezë Qelizat fagocitare Qelizat nervore Qelja e kokës Radikalet e lira Radioterapia Rahitisi Reaksionet imunologjike Reaksionet kimike Rehabilitimi mjekësor Reumatologjia Riprodhimi qelizor Scabies crustosa Scabies norvegica Boecklii Scabiesi Seminare Semiologjia Sëmundja Sëmundja autoimune Sëmundja Cushing Sëmundje akute Sëmundje kronike Sëmundjet infektive Sëmundjet malinje Sëmundjet malinje si problem socialo-mjekësor Sëmundjet sipas kohëzgjatjes Shëndetësi Shëndeti Shenjat Sheqeri Shkolla ime Shkrime Shqetësimi Shqisa e nuhatjes Shqisa e shijimit Shtatzënësia Shtypja e gjakut Simptomat Simulacioni Sindroma Sinkopa Sinkopa kardiake Sistematika Sistemi endokrin Sistemi imun Sistemi riprodhues Sklerotizimi Specifiteti Spermatozoidet Spot-diagnoza Stomaku Stresi Taksonomia Te Moshuarit Sot Tensioni arterial Terapia fizikale Terminologji Testi i Papanikolaut Trakti gastrointestinal Translatimi Transporti aktiv Transporti membranor Transporti vezikular Trichomoniasis Trombocitet Tromboza Trupi Truri Trysnia atmosferike Tumoret Tumoret beninje Tumoret malinje Uji Ulja e sheqerit në gjak Urgjenca Urina Ushqimet bimore Ushqimet shtazore Ushqimi Ushqimi enteral Vagina Vdekja Vdekja fetale Vdekshmëria e latantëve Vdekshmëria maternale Vdekshmëria neonatale Vdekshmëria perinatale Vdekshmëria postneonatale Venat Venerologjia Veset e fituara të zemrës Vezoret Video Viruset Vitamina D Vjellja Walter Cannon Yndyrnat Zbokthi Zemra Zhvillimi psikomotorik i fëmijës Zorra e verbër Zorra qorre