Kërko në këtë faqe

Çka është Urologjia?

Urologjia është dega e mjekësisë që merret me diagnozën dhe trajtimin e sëmundjeve dhe çrregullimeve të traktit urinar të mashkullit dhe femrës, si dhe sistemin riprodhues të mashkullit, duke përfshirë veshkat, gjëndrat e veshkave, uretrat, fshikëzën urinare, testikujt, epididimisin, vas deferensin , vezikulën  seminale, prostatën dhe penisin.

Pse kirurgët mbajnë uniforma të gjelbra?

Më parë uniformat për personelin mjekësor ishin vetëm të bardha. Megjithatë , në fillim të shekullit të 20-të një mjek konkludoi se ngjyra e gjelbër e uniformave mundet shumë t’i ndihmojë kirurgët.

Ngjyra e bardhë për shkak të intensitetit të saj mund të shpërqendrojë kirurgët të cilët janë të fokusuar në ngjyrën e kuqe të gjakut.

Efekt të ngjashëm paraqitet edhe kur shëtisni në dëborë në një ditë me diell, sepse syve tanë i duhet kohë që të mësohen në kontrastin e madh të ngjyrave.

Duke e konsideruar ngjyrën e gjelbër apo blu si ngjyrë të kundër të së kuqes në spektrin e ngjyrave, ato ndihmojnë që kirurgët të jenë të përqendruar tek pacienti.

Kjo në fund e ul mundësinë për gabime gjatë operacioneve.

Çka janë Hemorroidet?

Hemorroidet jane zgjerime te eneve te gjakut ne zonen anale. Jane pershkruajtur prej shume kohesh ne fushen e mjekesise dhe akoma sot perbejne nje patologji qe ze nje vend te rendesishem ne fushen e kirurgjise.
Hemorroidet
(Imazhi: WikipedianProlific/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)
Manifestimet klinike te hemorroideve varen nga grada e procesit patologjik. Ne pergjithsi ne momentin e diagnozes pacientet paraqesin hematokeci (jashtqitje me prani gjaku)  (rreth 60% e pacienteve), kruajtje (rreth 50% e tyre), shqetesime perianale (rreth 20% e tyre). Simptomat e permendura mund te jene te pranishme te gjitha njeheresh ose te ndara. Gjakderdhja rektale ne pergjithsi ndodh gjate defekimit ose menjehere pas saj. Gjaku vihet re tek letra higjenike, tek uji i banjos ose shenja gjaku tek te mbathurat. Pacienti duhet te pyetet per dieten e tij (nese ha ushqime me fibra ose nese konsumon sasi te mjaftueshme uji). Natyrisht ne vleresimin e kuadrit klinik, nuk duhet te largohet vemendja nga diagnoza te mundshme te ndryshme nga hemorroidet sic mund te jene fistulat, abceset, infeksionet, sidomos kur dhimbja eshte e forte. Nderkohe qe behet vleresimi i hemorroideve, duhet te vleresohen edhe komplikanca te mundshme qe mund te vije prej tyre, perfshire edhe iskemi ose tromboze te eneve te gjakut te perfshira)
Per te vendosur nese pacienti ka nevoje per ekzaminime me te zgjeruara, mjeku fillimisht mbledh te dhena nga pacienti si mosha, koha kur kane filluar shqetesimet dhe shenjat, dhe natyra e gjakderdhjes. Nese dyshohet per hemorroide, mjeku mund te kryeje nje eksplorim rektal. Mund te kerkohet nje vleresim me i gjere i kolonit nese paraqet anemi, nese gjakderdhja nuk eshte tipike e hemorroideve, nese paraqet probleme me jashtqitjen, nese ka histori polipesh te kolonit, ose histori familjare per kancer te kolonit ose semundje te tjera te trasheguara kolorektale.
Kur keshillohet pacienti, duhet ti thuhet qe te perfshije ne dieten e tij ushqime me sasi te mjaftueshme fibrash te patretshme (rreth 25 deri ne 35 gr ne dite) si dhe sasi te mjaftueshme uji qe te shmange stipsin (konstipim). Studime kane treguar qe nje sasi e mjaftueshme fibre me dieten ka sjelle ulje domethenese te rrezikut per simptoma te vazhdueshme si dhe rrezikun per gjakderdhje rektale. Perdorimi i kortizonit si krem, vasokonstriktoreve dhe analgjezikeve mund te lehtesojne perkohesisht disa prej simptomave. Nese terapia konservative (nderhyrjet e mesiperme) nuk jane te mjaftueshme per te kontrolluar simptomat, atehere vleresohen opsionet kirurgjikale.  

Kategoritë

Adenoma Adrenalina Agjentët infektivë Agnozioni Agravacioni Agregimi trombocitar Akromegalia Aktina Alergologjia Alfa fetoproteina Alicina Alkooli Aminat vazoaktive Amniocenteza Analgjezia Anamneza Anatoksina Anatomia e njeriut Anatomia patologjike Anestezia Anesteziologjia Anketë Anoreksia Antiepileptikët Antigjeni Antitrupat Antroponoza Arteriet Astma bronkiale Astma kardiake Auskultacioni Autoimuniteti Bakteriet Bananja dhe shëndeti Barnat Basis cranii Biokimia Biokimia Klinike Biologjia Calculosis vesicae felleae Calvaria Centromera Chlamydiasis urogenitalis Cholelithiasis Citologjia Citrobacter Çokollata Colica hepatica Colica renalis Condyloma acuminatum Çrregullimet e gjumit Dardha dhe shëndeti Decursus morbi Delecioni Depresioni Derma Dermatologjia Dermatoma Desmozomet Determinantat antigjenike Dhembja e barkut Dhimbja Diabeti Diagnoza Diagnoza diferenciale Diarreja Difuzioni Difuzioni i thjeshtë Difuzioni pasiv Digiti hippocratici Diminuacioni Dioksidi i karbonit Disfunksioni seksual Disimulacioni Domatja Duhani Ekologjia Ekskretimi Ekzocitoza Elefantiaza Embolia Embolia e mushkërive Embolia pulmonale Embriologjia Emergjenca Endocitoza Endokrinologjia Endoskopia Enët e gjakut Epiderma Epilepsia Epitopet Eritrocitet Eshtrat Estrogjeni Ethet Etiologjia Evolucioni i sëmundjes Ex juvantibus Fagocitoza Fakte nga mjekësia Faktorët etiologjik të sëmundjes Fakulteti i Mjekësisë Farmakologjia Fasulja dhe shëndeti Favusi Fazat e sëmundjes Fëmija Femra Femuri Fenotipi Fertiliteti Filtrimi Fizika Fiziologjia e njeriut Fiziologjia patologjike Flokët Frakturat Frymëmarrja Fshikëza e tëmthit Fshikëza urinare Gastroenterologjia Gishtat e hipokratit Gjakderdhja Gjakderdhja arteriale Gjakderdhja kapilare Gjakderdhja venoze Gjaku Gjenetika Gjenomi Gjeografia Gjinekologjia Gjiri Gjuha Gjuha dhe letërsia shqipe Gjuhë Angleze Gjumi Glikokaliksi Glukagoni Glukoza Glukoza në urinë Grejfruti dhe shëndeti Gripi Hani domate dhe mbroni prostatën Haptenet Hematologjia Hemorroidet Hemostaza Heparina Herpes simplex genitalis Hiperalgjezia Hiperglikemia Hiperkeratoza Hipoalgjezia Hipoderma Hipofiza Hipoglikemia Histologjia Historia Homeostaza Hormonet Hospitalizimi Hudhra Hudhra dhe shëndeti Humbja e oreksit Hunda I porsalinduri I porsalinduri me kohë I porsalinduri para kohe I porsalinduri pas kohe Imunogjenet Imunoglobulinat Imunologjia Indet Infarkti i miokardit Infeksionet Inkontinenca urinare Insomnia Inspeksioni Instrumentet mikrokirurgjikale Insuficienca kardiake Insuficienca kongjestive e zemrës Insulina Jeta Junksionet Junksionet hermetike Kafka Kaliumi Kaliumi dhe zemra Kalkuloza e fshikëzës së tëmthit Kanceri Kanceri dhe shkallët e tij Kanceri i gjirit Kanceri i lukthit Kanceri i qafës së mitrës Kanceri i stomakut Kapsllëku Karakteristikat e tumoreve beninje dhe malinje Karakteristikat kryesore të sëmundjes Karbohidratet Kardiologjia Këshilla Këshilla për largimin e zbokthit nga flokët tuaj Këshilla për pacientët me grip Këshilla për pacientët me shtypje të ulët gjakut Kimia Kirurgët Kirurgjia Kirurgjia abdominale Kirurgjia endoskopike Kirurgjia vaskulare Kirurgu Klebsiella Klebsiella dhe Citrobacter Klizmat Klonet limfocitare Koka Kokëdhimbja Kolesteroli Kolika hepatike Kolika renale Komplementi Komplikimet mjekësore Koncepte nga ndihma e parë Kraniofaringeoma Kraniumi cerebral Kraniumi visceral Kromozomet Kuize Kuriozitete Larva Migrans Latanti Lëkura Lëngu intersticial Lëngu ndërqelizor Libidoja e zvogëluar Likopeni Limfoma Hodgkin Limfoma Non Hodgkin Limfomat Lipidet Lodhja Logopedia Lukthi Makromolekulat Marramendja Mashkulli Mbarimi i sëmundjes Mbijetesa Mbipesha Medicina Mekanizmi feedback negativ Mekanizmi feedback pozitiv Mekanizmi feedforward Mëlçia Membrana qelizore Meningiomat Menopauza Menstruacionet Mënyra e fillimit të sëmundjes Metabolizmi Metodat e ekzaminimit objektiv Metodat plotësuese të ekzaminimit Metodologjia e punës shkencore Migrena Mikrobiologjia Mikroskopi Mikrovilet Miologjia Mitra Mjekësi Sociale Mjekësia Mjekësia ekzakte Mjekësia empirike Mjekësia Interne Mjekësia praktike Mjekësia teorike Mjekimi Mjekimi kauzal Mjekimi kirurgjik Mjekimi medikamentoz Mjekimi simptomatik Molekula Molla Molla dhe shëndeti Monoksidi i karbonit Morfologjia Mortaliteti Mortinataliteti Mosha Mushkëritë Nataliteti Ndihma e parë Në dhe të huaj Nefrologjia Neonatologjia Neonatus maturus Neonatus postmaturus Neonatus praetemporarius Nervoza Neurokirurgjia Neurologjia Nikotina Njeriu Obstetrika Oftalmologjia Oksigjeni Oksitocina Omega 3 Onkologjia Operacionet Operacioni Organizmi Ortopedia Os Coxae Osmoza Osteoartriti Osteologjia Osteoporoza Pacienti Pagjumësia Pahidermia Palpacioni Palpitacionet Pankreasi Pap testi Parandalimi Parandalimi i hemorroideve Paratopet Pasqyra klinike Patogjeneza Patognomonia Patologjia Pediatria Pediculosis Pediculosis capitis Pediculosis corporis Pemphigus Vulgaris Penisi Percepcioni Përfitimet shëndetësore nga Kosi apo Jogurti Periudha perinatale Periudha postneonatale Perkusioni Personeli mjekësor Peshku Peshku dhe zemra Plejotropia Portokalli dhe shëndeti Postime të rekomanduara Presioni i gjakut Preventiva Prognoza e sëmundjes Prolaktina Prolaktinoma Propedeutika Prostata Proteinat Proteinat membranore Psikiatria Psikoterapia Pulmologjia Pyetsorë Pyetsorë për Duhanin Qafa Qafa e mitrës Qafa e uterusit Qarkullimi i gjakut Qeliza Qeliza vezë Qelizat fagocitare Qelizat nervore Qelja e kokës Radikalet e lira Radioterapia Rahitisi Reaksionet imunologjike Reaksionet kimike Rehabilitimi mjekësor Reumatologjia Riprodhimi qelizor Scabies crustosa Scabies norvegica Boecklii Scabiesi Seminare Semiologjia Sëmundja Sëmundja autoimune Sëmundja Cushing Sëmundje akute Sëmundje kronike Sëmundjet Sëmundjet infektive Sëmundjet malinje Sëmundjet malinje si problem socialo-mjekësor Sëmundjet sipas kohëzgjatjes Shëndetësi Shëndeti Shenjat Sheqeri Shkolla ime Shkrime Shqetësimi Shqisa e nuhatjes Shqisa e shijimit Shtatzënësia Shtypja e gjakut Simptomat Simulacioni Sindroma Sinkopa Sinkopa kardiake Sistematika Sistemi endokrin Sistemi imun Sistemi riprodhues Sistemi riprodhues i mashkullit Sklerotizimi Specifiteti Spermatozoidet Spot-diagnoza Stomaku Stresi Taksonomia Te Moshuarit Sot Tensioni arterial Terapia fizikale Terminologji Testi i Papanikolaut Testikujt Trajtimi Trakti gastrointestinal Trakti urinar Translatimi Transporti aktiv Transporti membranor Transporti vezikular Trichomoniasis Trombocitet Tromboza Trupi Truri Trysnia atmosferike Tumoret Tumoret beninje Tumoret malinje Uji Ulja e sheqerit në gjak Urgjenca Urina Urologjia Ushqimet bimore Ushqimet shtazore Ushqimi Ushqimi enteral Vagina Vdekja Vdekja fetale Vdekshmëria e latantëve Vdekshmëria maternale Vdekshmëria neonatale Vdekshmëria perinatale Vdekshmëria postneonatale Venat Venerologjia Veset e fituara të zemrës Veshkat Vezoret Video Viruset Vitamina D Vjellja Walter Cannon Yndyrnat Zbokthi Zemra Zhvillimi psikomotorik i fëmijës Zorra e verbër Zorra qorre