Kërko në këtë faqe

Grejfruti dhe shëndeti

Grejfruti përmban një substancë e cila ul nivelin e kolesterolit.

Grejfruti gjithashtu redukton apo rregullon vlerën e sheqerit në gjak.

Poashtu grejfruti mbron mishin e dhëmbëve.

Grejfruti ka edhe veçori mbrojtëse ndaj kancerit.

Grejfruti lehtëson tretjen dhe pastron gjakun.shendeti dhe grejfruti,grejfruti,yndyra ne gjak si ta ulim yndyren ne gjak,grejfruti dhe shendeti,dobite e grejfrutit,grejfruti dhe dobite e tij
loading...

Kategoritë

Abdomeni Abduksioni Aborti Acidi askorbik Adduksioni Adenoma Adrenalina Agjentët infektivë Agnozioni Agravacioni Agregimi trombocitar Ajri Akromegalia Aktina Akupunktura Albumina Alergologjia Alfa fetoproteina Alicina Alkooli Alveolat e gjëndrës së gjirit Aminat vazoaktive Amniocenteza Analgjezia Anamneza Anatoksina Anatomia e abdomenit Anatomia e njeriut Anatomia e Pankreasit Anatomia klinike Anatomia patologjike Anatomia regjionale Anatomia sistemike Anatomia topografike Anestezia Anesteziologjia Aneurizma arteriale Aneurizma disekante e aortës Angiografia Angiografia e mushkërive Angiografia e pulmoneve Anketë Anoreksia Anterior Antidiarretikët Antiepileptikët Antigjenet Antigjeni Antitrupat Antroponoza Anus Appendiciti akut Arteria pulmonale Arteriet Artikulacionet Ashti Ashti ballor Ashti i hundës Ashti i lotëve Ashti i mollëzave Ashti i qiellzës Ashti muror Ashti nëngjuhësor Ashti pykor Ashti shoshor Ashti tëmblor Ashti zverkor Ashty pykor Astma bronkiale Astma kardiake Atelektaza Atriumi i djathtë Auskultacioni Auskultimi i abdomenit Autoimuniteti Autoliza Bakteriet Bananja dhe shëndeti Barku Barnat Basis cranii Baza e kafkës Biokimia Biokimia Klinike Biologjia Bishti i pankreasit Calculosis vesicae felleae Calvaria Caput pancreatis Cauda pancreatis Cavum oris Centromera Chlamydiasis urogenitalis Cholelithiasis Cirkumduksioni Citologjia Citrobacter Çokollata Colica hepatica Colica renalis Concha nasalis inferior Condyloma acuminatum Corium Corpus pancreatis Corpus unguis Çrregullimet e gjumit Cutis Cutis propria Dardha dhe shëndeti Decursus morbi Delecioni Depresioni Derma Dermatologjia Dermatoma Dermis Dështimi Desmozomet Determinantat antigjenike Dhembja e barkut Dhimbja Diabeti Diagnoza Diagnoza diferenciale Diarrea akute Diarrea kronike Diarreja Dielli Difuzioni Difuzioni i thjeshtë Difuzioni pasiv Digiti hippocratici Diminuacioni Dioksidi i karbonit Disfunksioni seksual Disimulacioni Domatja Dopplersonografia Dorsal Ductus choledocus Ductus cysticus Ductus hepaticus Ductus hepaticus communis Ductus lactiferi Duhani Duodenumi Ekokardiografia me Doppler Ekologjia Ekskretimi Ekstensioni Ekstern Ekzaminimi bimanual Ekzaminimi i abdomenit Ekzema Ekzocitoza Ekzokrin Elasticiteti i eshtrave Elefantiaza Elementet korpuskulare Embolektomia Embolia Embolia e mushkërive Embolia pulmonale Embriologjia Emergjenca Endocitoza Endokrin Endokrinologjia Endoskopia enët biliare Enët e gjakut Enët limfatike Enzimet Enzimet autogjene Epiderma Epidermis Epilepsia Epitopet Eritrocitet Eshtrat Eshtrat e fytyrës Eshtrat e kafkës Eshtrat e kokës Eshtrat e shtyllës kurrizore Eshtrat e trupit Eshtrat kafkës Eshtrat teke të kafkës Estrogjeni Ethet Etiologjia Evolucioni i sëmundjes Ex juvantibus Fagocitoza Fakte nga mjekësia Faktorët etiologjik të sëmundjes Fakulteti i Mjekësisë Farmakologjia Fasulja dhe shëndeti Favusi Fazat e sëmundjes Fëmija Femra Femuri Fenotipi Fertiliteti Fibrina Fijet nervore Filtrimi Fizika Fiziologjia e njeriut Fiziologjia patologjike Flebografia Fleksioni Flokët Fortësia e eshtrave Fossa vesicae felleae Frakturat Frymëmarrja Frytnimi i asistuar Fshika e tëmthit Fshikëza e tëmthit Fshikëza urinare Funksionet e sistemit kockor Fyti Gamaglobulina Gamaglobulinat Gaster Gastroenterologjia Gishtat e hipokratit Gjakderdhja Gjakderdhja arteriale Gjakderdhja kapilare Gjakderdhja venoze Gjaku Gjëndra e gjirit Gjëndrat e lëkurës Gjenetika Gjenomi Gjeografia Gjinekologjia Gjiri Gjuha Gjuha dhe letërsia shqipe Gjuhë Angleze Gjumi Glabella Glikokaliksi Glukagoni Glukoza Glukoza në urinë Grejfruti dhe shëndeti Gripi Guaska e poshtme e hundës Hani domate dhe mbroni prostatën Hapja e gojës Haptenet Hekuri Hematologjia Hemorroidet Hemostaza Hepar Hepari Heparina Herpes simplex genitalis Hiperalgjezia Hiperglikemia Hiperkeratoza Hipoalgjezia Hipoderma Hipofiza Hipoglikemia Histologjia Historia Homeostaza Hormonet Hospitalizimi Hudhra Hudhra dhe shëndeti Humbja e oreksit Hunda Hypodermis Hyponychium I porsalinduri I porsalinduri me kohë I porsalinduri para kohe I porsalinduri pas kohe Idhëza Ileusi Ileusi mekanik Ileusi paralitik Imuniteti specifik aktiv Imunizimi Imunogjenet Imunoglobulinat Imunologjia Indet Indi lidhor Indikacionet për angiografinë pulmonale Inervimi i heparit Inervimi i pankreasit Infarkti i miokardit Infeksionet Inferior Inkontinenca urinare Insomnia Inspeksioni Institucioni shëndetësor Instrumentet mikrokirurgjikale Insuficienca kardiake Insuficienca kongjestive e zemrës Insulina Intestinum crassum Intestinum tenue Intramuskular Intravenoz Jeta Junksionet Junksionet hermetike Kafazi i kraharorit Kafka Kaliumi Kaliumi dhe zemra Kalkuloza e fshikëzës së tëmthit Kanceri Kanceri dhe shkallët e tij Kanceri i gjirit Kanceri i lukthit Kanceri i qafës së mitrës Kanceri i stomakut Kapërcelli Kapsllëku Kapsula fibroze perivaskulare Karakteristikat e tumoreve beninje dhe malinje Karakteristikat kryesore të sëmundjes Karbohidratet Kardiologjia Këshilla Këshilla për largimin e zbokthit nga flokët tuaj Këshilla për pacientët me grip Këshilla për pacientët me shtypje të ulët gjakut Kimia Kirurgët Kirurgjia Kirurgjia abdominale Kirurgjia endoskopike Kirurgjia vaskulare Kirurgu Klebsiella Klebsiella dhe Citrobacter Klizmat Klonet limfocitare Kockat Koka Koka e pankreasit Kokëdhimbja Kolagjeni Kolesteroli Kolika hepatike Kolika renale Kombliku Komplementi Komplikimet mjekësore Koncepte nga ndihma e parë Kontraindikacionet Kontraindikacionet absolute Kontraindikacioni relative Kraniofaringeoma Kraniumi cerebral Kraniumi visceral Kromozomet Kuize Kuriozitete Largimi i materieve të patretura dhe të panevojshme Larva Migrans Latanti Lateral Lectulum Lëkura Lëkura e vërtetë Lëndimet Lëngu intersticial Lëngu ndërqelizor Libidoja e zvogëluar Licencimi Likopeni Limfa Limfoma Hodgkin Limfoma Non Hodgkin Limfomat Lindja Lipidet Lobi mammae Lobulet Lobuluset e heparit Lodhja Logopedia Lukthi Makromolekulat Mandibula Marramendja Mashkulli Materia e ngjeshur Materia ndërqelizore Materia sfungjerore Materiet joorganike Materiet organike Maxilla Mbarësimi Mbarimi i sëmundjes Mbështjellësi seroz Mbijetesa Mbipesha Medial Medicina Medikamentet Medulla ossium Medulla ossium flava Medulla ossium rubra Mekanizmi feedback negativ Mekanizmi feedback pozitiv Mekanizmi feedforward Melanina Mëlçia Membrana qelizore Meningiomat Menopauza Menstruacionet Mënyra e fillimit të sëmundjes Metabolizmi Metodat e ekzaminimit objektiv Metodat plotësuese të ekzaminimit Metodologjia e punës shkencore Migrena Mikrobiologjia Mikroskopi Mikrovilet Miologjia Mitra Mjekësi Sociale Mjekësia Mjekësia ekzakte Mjekësia empirike Mjekësia Interne Mjekësia praktike Mjekësia teorike Mjekimi Mjekimi kauzal Mjekimi kirurgjik Mjekimi medikamentoz Mjekimi simptomatik Molekula Molla Molla dhe shëndeti Mollëzat Monoksidi i karbonit Morfologjia Mortaliteti Mortinataliteti Mosha Mushkëritë Nataliteti Ndërtimi i Mëlçisë Ndihma e parë Në dhe të huaj Nefrologjia Nënlëkura Neonatologjia Neonatus maturus Neonatus postmaturus Neonatus praetemporarius Nervat Nervëzimi i Mëlçisë Nervoza Neurokirurgjia Neurologjia Ngjyra e lëkurës Nikotina Njeriu Nofulla Nofulla e poshtme Nofulla e sipërme Nyjet Obstetrika Oesophagus Oftalmologjia Oksigjeni Oksitocina Okulisti Omega 3 Onkologjia Operacionet Operacioni Orbita Organet sekondare retroperitoneale Organet viscerale Organi Organizmi Ortopedia Os breve Os Coxae Os ethmoidale Os frontale Os hyoideum Os lacrimale Os longum Os nasale Os occipitale Os palatinum Os parietale Os sphenoidale Os temporale Os zygomaticum Osmoza Ossa cranii Ossa faciei Osteoartriti Osteologjia Osteoporoza Pacienti Pagjumësia Pahidermia Palca ashtërore Palca e kuqe Palca e verdhë Palma Palpacioni Palpitacionet Pancreas Pankreasi Pankreasit Panniculus adiposus Pap testi Papilla mammae Papilla Vateri Parandalimi Parandalimi i hemorroideve Paratopet Pasqyra klinike Patogjeneza Patognomonia Patologjia Pediatria Pediculosis Pediculosis capitis Pediculosis corporis Pemphigus Vulgaris Penisi Percepcioni Përfitimet shëndetësore nga Kosi apo Jogurti Periosti Peristaltika Peritoneumi Peritoneumi parietal Peritoneumi visceral Periudha perinatale Periudha postneonatale Perkusioni Perkusioni i abdomenit Personeli mjekësor Pesha e lëkurës Peshku Peshku dhe zemra Pharynx Pigmenti Pili Planta Plejotropia Plexus coeliacus Plori Pneumonia Pneumotoraksi Portokalli dhe shëndeti Porus lactiferus Posterior Postime të rekomanduara Presioni i gjakut Preventiva Profesionisti shëndetësor Prognoza e sëmundjes Prolaktina Prolaktinoma Pronacioni Propedeutika Prostata Proteinat Proteinat membranore Provimi pranues Psikiatria Psikoterapia Pulmologjia Pyetsorë Pyetsorë për Duhanin Qafa Qafa e mitrës Qafa e uterusit Qarkullimi i gjakut Qeliza Qeliza vezë Qelizat Qelizat fagocitare Qelizat nervore Qelja e kokës Qimet Qumështi Radikalet e lira Radioterapia Radix unguis Rahitisi Reaksionet imunologjike Reaksionet kimike Rehabilitimi mjekësor Resorbimi i materieve të tretura Reumatologjia Rima oris Riprodhimi qelizor Rotacioni Rrafshet anatomike Rritja kockore Rrugët biliare Scabies crustosa Scabies norvegica Boecklii Scabiesi Scintigrafia Scintigrafia e mushkërive Seminare Semiologjia Sëmundja Sëmundja autoimune Sëmundja Cushing Sëmundje akute Sëmundje kronike Sëmundjet Sëmundjet infektive Sëmundjet malinje Sëmundjet malinje si problem socialo-mjekësor Sëmundjet sipas kohëzgjatjes Serumi Serumi heterolog Serumi homolog Shëndetësi Shëndeti Shenjat Sheqeri Shkolla ime Shkrime Shpretka Shqetësimi Shqisa e nuhatjes Shqisa e shijimit Shtatzënësia Shtresat e lëkurës Shtylla kurrizore Shtypja e gjakut Simptomat Simulacioni Sindroma Sinkopa Sinkopa kardiake Sinus lactiferus Sipërfaqja e lëkurës Sistematika Sistemi endokrin Sistemi i tretjes Sistemi imun Sistemi imunitar Sistemi kockor Sistemi riprodhues Sistemi riprodhues i mashkullit Skeleti Skeleti i kokës Sklerotizimi Specifiteti Spermatozoidet Spot-diagnoza Sterilizimi Sterilizimi artificial Stomaku Stratum basale Stratum corneum. Stratum granulosum Stratum lucidum Stratum papillare Stratum reticulare Stratum spinosum Stresi Subcutis Subkutan Substantia compacta Substantia spongiosa Superior Supinacioni Surgery Taksonomia Te Moshuarit Sot Tela subcutanea Tensioni arterial Terapia fizikale Tërëmëshiza Terminologji Testi i Papanikolaut Testikujt Thonjtë Trajtimi Trakea Trakeotomia Trakti gastrointestinal Trakti urinar Translatimi Transplantimi Transporti aktiv Transporti membranor Transporti vezikular Trashësia e lëkurës Tretja Tretja e ushqimit Trichomoniasis Trmboza venoze Trombi Trombocitet Tromboembolia Tromboza Tromboza e venave të thella Trupi Trupi i pankreasit Truri Trysnia atmosferike Tumoret Tumoret beninje Tumoret malinje Uji Ulja e sheqerit në gjak Urgjenca Urina Urologjia Ushqimet bimore Ushqimet shtazore Ushqimi Ushqimi enteral Vagina Vaksinat Vaskularizimi i Heparit Vaskularizimi i Mëlçisë Vaskularizimi i pankreasit Vdekja Vdekja fetale Vdekshmëria e latantëve Vdekshmëria maternale Vdekshmëria neonatale Vdekshmëria perinatale Vdekshmëria postneonatale Venat Venat e thella Venat e thella të këmbëve Venerologjia Ventriculus Veprimtaria shëndetësore Veset e fituara të zemrës Veshkat Vesica felleae Vezoret Video Viruset Vitamina A Vitamina C Vitamina D Vjellja Vomeri Vrima anale Walter Cannon Yndyrnat Zbokthi Zemra Zgavra e gojës Zgavra e hundës Zgavra e syrit Zgavra eshtërore Zhvillimi psikomotorik i fëmijës Zorra e hollë Zorra e trashë Zorra e verbër Zorra qorre